Po Spektaklu

W ramach ewaluacji projektu "Westchnienie - premiera Teatru IOTA" odbyły się spotkania z publicznością po obu prezentacjach: w dniu 27.11.2010 w Giżyckim Centrum Kultury, także w dniu 28.11.2010 w Gminnym Ośrodku Kultury w Wydminach.

W obu spotkaniach uczestniczyło po kilkadziesiąt osób, które rozmawiały z realizatorami spektaklu - uczestnicy tych spotkań także żywo dyskutowali między sobą. Ze znanych z publicznej działalności osób na spotkaniach tych byli Starosta giżycki Wacław Strażewicz, Wójt Gminy Wydminy Radosław Król, a z lokalnych mediów redaktor Anna Baranowska, której recenzję z premiery zamieszczamy poniżej.

Autor i reżyser "Westchnienia", jak zwykle ma w zwyczaju, nie udzielał odpowiedzi na pytania w rodzaju "Co autor miał na myśli", "Jakie było główne przesłanie prezentowanego utworu", tłumacząc że wypowiedź została zakończona wraz z ostatnimi słowami i gestami, jakie zostały wykonane na scenie. "Było to o tym dokładnie, co poszczególni widzowie widzieli i słyszeli, a jeśli jeszcze będą o spektaklu myśleć w drodze do domu, a może i później, tzn. że nie zmarnowali czasu." - odpowiadał Zbigniew Waszkielewicz. Pozwalał sobie jedynie na wyjaśnienia poza interpretacyjne. Na obu spotkaniach widzowie zwierzali się, że chcieli, żeby jeszcze spektakl trwał, że szkoda, że już się skończył. Realizatorzy ucieszyli się z tych wyznań, bo gorzej by było, gdyby widzowie wiercili się i spoglądali na zegarek, bo ta sama rzecz sceniczna może się wydać krótka lub długa, wręcz za długa, bez względu na to ile trwa.